FAQ

Bize Ulaşın +90 850 885 13 15

–> Lazer Epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücuttaki istenmeyen kılların köklerinin lazer ışınları ile yok edilmesi işlemidir. Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışmalar yapılan bu işlem, 1990’ların sonuna doğru ticari olarak yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı.

 

–> Lazer epilasyon  cihazı çeşitleri?

Alexandrite: 755 nm dalga boyunda çalışır. Bütün ten renklerinde etkili olmakla beraber açık tenlilerde daha başarılı sonuçlar alınır.
Diyot Lazer: 810 nm dalga boyunda çalışır. Bütün ten renklerinde etkilidir. Özellikle Akdeniz cilt tipindeki yani derisi koyu insanlarda Alexandrite’a göre daha başarılıdır.
Nd:YAG lazer: 1064 nm dalga boyunda çalışır. Çok esmer insanlarda daha etkilidir.
IPL veya Intense pulsed light: Lazer değildir. Kalıcı epilasyon sağlamaz. Modern ağdadır.

Fitzgerald Skalasına göre Türk insanı %95 üç ve dördüncü  tip cilt tipine girerler. Şu anda dermatologların da kabul ettiği üzere Türk kadın ve erkeklerinde en etkili lazer çeşidi Diode Lazerdir.

 

–> Lazer Epilasyon’un yan etkileri nelerdir?

  • Mevcut sistemler deri rengi ve kıl rengi farkı yüksek kişilerde çok etkilidir. Bu renk farkı eğer düşükse örneğin kişi esmer ve kılları da siyahsa lazer epilasyon yapılırken düşük güç kullanılması gerekir. Eğer yüksek güç uygulanırsa bu kişilerde yanma oluşur ve kalıcı izler kalabilir. Bununla ilgili google’da ufak bir arama yapmanız sonucu yüzlerce yanan kişilere ait fotoğrafa rastlayabilirsiniz. Lazer epilasyonu yapan kişi bu yüzden çok önemlidir.
  • Mevcut cihazların bütün yüzeye atış yapmasından dolayı deri altında henüz çıkmamış kıllar uyarılır. Daha gür kıl çıkması oluşabilir. Mevcut cihazlarda bu sorun nedeniyle özellikle ilk seanslardan sonra çok az kıl olan yerlerde bile gürleşme görülebilir. Örneğin kadınlarda bıyık çevresinde kıllanma sonucu bıyık oluşabilir.
  • Mevcut cihazlarda lazer epilasyon yapılırken kişi özellikle ense, koltuk altı ve genital bölgede büyük bir yanma acısı hissedebilir. Bunu azaltmak için soğutucular kullanılır ama soğutucular bu hissin biraz azalmasını sağlar, tamamen ortadan kaldırmaz. Lokal anesteziye de zaman zaman başvurulmak zorunda kalınır. Bu sebeplerden dolayı lazer epilasyon insanlar için korkutucudur.
  • Bütün deri yandığı için yaz aylarında lazer epilasyon yaptırılması önerilmez. Güneş ışınları lazer epilasyon yapılan deriyi kavurabilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Yaz aylarında lazer yapılamadığı için kılların döngüsü kaçırılır ve seans sayısı artar. Bu da lazer epilasyonun başarısız olma ihtimalini yükseltir.

 

  • Cybelle Lazer akıllı sistemi sayesinde deri üzerinde kıl köklerini bulup sadece kıl köklerine atış yapar. Derinin %5’inden daha düşük bir alana atış yapıldığı için yanma olasılığı sıfıra yakındır. Tam otomatik bir sistem olduğu için eğitimsiz kişiler de rahatlıkla cihazı kullanabilir. Cihaz tüm ayarlarını kendisi yapar.
  • Cybelle Lazer noktasal olarak kıl köklerini vurduğu için kıl köklerini uyarmaz ve daha gür çıkması gibi bir soruna yol açmaz.
  • Cybelle Lazer’de soğutucu hiçbir cihaz yada jel kullanılmaz. Buna rağmen noktasal atış yaptığı için derideki sinir uçlarına zarar vermez ve yanma duygusunu neredeyse sıfıra indirir. Kişi çok az acı hisseder. Böylece gönül rahatlığıyla hassas bölgelerde bile lazer epilasyon mümkün olur.
  • Noktasal atış yapıldığı için derinin ihmal edilebilir bir kısmı zarar görür. Bu sebeple kişi lazer epilasyon yaptırsa bile yaz aylarında rahatlıkla güneşe çıkabilir.

 

–> Lazer Epilasyon’da insan faktörü?

Mevcut cihazları ancak eğitimli kişiler kullanabilir. Deri rengi ve kıl rengi arasındaki farka, derinin durumuna ve yara izlerine göre çok dikkatli bir şekilde lazer epilasyon yapılmalıdır. Yoksa ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Sistemimiz tam otomatik bir sistemdir. Kişiye göre tüm ayarları otomatik bir şekilde yapar. Noktasal olarak otomatik bir şekilde kıl köklerine lazer atar. Operatör becerisine ihtiyaç duymadan sağlıklı ve konforlu bir epilasyon sağlar.

 

–> Lazer epilasyon acıtır mı?

Hepsi acıtır, özellikle diyot lazer çok acıtır. Bu yüzden tüm lazerler ve IPL’ler soğutucuya ihtiyaç duyar. Yoksa kişi kaldıramayacağı acılar hissedebilir. Yüzlerce iğnenin bir anda batması gibi bir acı hissedilir.

Cybelle Lazer’de soğutucu olmamasına rağmen acı seviyesi çok düşüktür. Toplu iğnenin verdiği acı kadardır.

 

–> Kesin çözüm sağlar mı?

Hiçbir lazer epilasyon sistemi kesin çözüm sağlamayı garanti edemez. Fakat bu oran mevcut sistemlerde oldukça fazladır. Özellikle kıl rengi ve deri rengi arasındaki ton farkı yüksek olan kişilerde lazer epilasyon çok başarıldır. Fakat ne yazık ki ülkemizdeki gibi akdeniz cilt tipi olan insanlarda bu ton farkı çok azdır. Bu yüzden başarı oranı düşük olur. Fakat Cybelle Lazer için deri renginin bir önemi yoktur. Mevcut cihazlar en ideal durumda en fazla 30 joule/cm2 birimlik bir enerji verebilirken, Cybelle Lazer deri rengi ne olursa olsun  90 joule/cm2 birimlik bir güç verir. Böylece kıl köklerinin yok olma ihtimali çok yüksek olur.

 

–> Seans süresi ve etki?

Mevcut lazer epilasyon sistemleri 5-12 seans arası başarı vaat eder. Bu süre kıl döngüsüyle alakalı olduğu için Cybelle Lazer de aynı seans aralığında başarılı olacaktır.

 

 

 

  • Bizim sistemimizde ise lazer akıllı bir füze gibi önceden gideceği yeri belirler ve sadece o yere zarar verir. Böylece etkili ve acısız epilasyon sağlanır. Deriye zarar verilmediği için yan etki sıfıra iner. Tam otomatik akıllı bir sistem olduğu için uygulayıcıya bağlı riskler en aza iner.

  • Mevcut sistemler deri ve kıl kökü farkı gözetmeksizin tüm yüzeye atış yaparlar. Deri de lazer ışınına maruz kalır, kıl kökleri de… Bir şehirdeki ufak bir askeri binayı yoketmek için tüm şehrin bombalanmasına benzer. İnsana çok acı verir ve yan etki oluşabilir.